X hits on this document

85 views

0 shares

0 downloads

0 comments

12 / 26

Jeśli jedno miejsce obserwacyjne jest bliżej północy niż drugie, to która ścieżka tranzytu powinna pojawić się najdalej na północ tarczy Słońca? Dlaczego?

Która ścieżka tranzytu powinna pojawić się najdalej na południe tarczy Słońca?

Obserwowane miejsca różnią się także tym, że rozdzielane są na wschód i zachód Ziemi. Jeśli obserwacje pozycji Wenus wykonane są dokładnie w tym samym czasie (UT) ze wszystkich miejsc, która strona będzie widziała Wenus dalej na wschód Słońca, a która na zachód?

Jeśli mamy trzy miejsca to jak wiele zmian paralaks można pomierzyć z tych danych? Czy lepiej jest użyć wyłącznie jednej, albo zmierzyć wszystkie i przyjąć średnią ?

Wyznaczenie Jednostki Astronomicznej z mierzonej paralaksy Wenus

Zmierzyłeś  paralaksę (πm) z obserwacji tranzytów z dwóch miejsc. (Upewnij się że wszystko jest w sekundach łuku. Jeśli wartość paralaksy jest w ułamkach promieni musisz zamienić je na pełną liczbę).

W dodatku do pomiarów paralaksy πm  jest kilka wartości które musisz znać w celu wyliczenia długości Jednostki Astronomicznej. Oprogramowanie CLEA pomoże w ich wyznaczeniu:

Baza (B) pomiędzy dwoma miejscami w kilometrach, mierzona w kierunku prostopadłym do linii widzenia pomiędzy środkiem Ziemi i Słońca. Oprogramowanie CLEA zawiera prosty program który wylicza tą wartość, podaje uniwersalny czas obserwacji, współrzędne niebieskie Słońca oraz współrzędne geograficzne dwóch obserwowanych miejsc.

Odległość między Ziemią i Wenus, Dev  i dystans między Ziemią i Słońcem Des w czasie zaćmienia wyrażone w Jednostkach Astronomicznych, znamy względną wartość jednostki.

Prosta formuła której można użyć w celu obliczenia długości Jednostki Astronomicznej (A) w km:

Uwaga: Upewnij się, że jednostki są poprawne, zanim umieścisz je w formule. B -  w km,  Dev i Des - w AU i πm - w sekundach łuku.

Opcjonalnie: Nie musisz wiedzieć skąd bierze się ta formuła aby jej używać, ale wyprowadzenie zostało opisane w dodatku A strona 18.

PODSUMOWUJĄC:

Document info
Document views85
Page views88
Page last viewedTue Jan 17 10:01:06 UTC 2017
Pages26
Paragraphs456
Words6113

Comments