X hits on this document

89 views

0 shares

0 downloads

0 comments

18 / 26

Pomiar sylwetki planety z drugiego i trzeciego obserwatorium

Pomiar powinien być dokonany z trzech obserwatoriów. Aby zobaczyć pozostałe zdjęcia wróć do głównego okna, File --- Image Database---Image Directory---Load, wybierz inne miejsce i kliknij 2 x lewym klawiszem myszy. Wybierz wszystkie zdjęcia, wyświetl je i pomierz jak za pierwszym razem. Dane będą dodane do tej samej listy co pierwszym razem z nowymi wpisami oznaczonymi jako druga strona. Teraz możesz widzieć wykresy obu ścieżek w oknie graficznym, zarówno w skali całego Słońca jak i  w powiększeniu.

Pomiar paralaksy, wyznaczenie długości bazy

Kiedy już masz pomierzone ścieżki tranzytów z co najmniej dwóch stron, jesteś gotowy do pomierzenia paralaksy Wenus widzianej z dwóch stron. Po prostu wszystko co trzeba zrobić to wybrać czas kiedy Wenus jest widziana z dwóch stron a komputer przeanalizuje kątową różnicę między ścieżkami. Otwórz okno Analysis---Plot/Fit Data. Na wykresie wybierz View---Detail zobaczysz łatwiej wykresy. Program połączy pomiary z podanych stron z linią do produkcji ścieżki wskroś Słońca z każdej strony – możesz wybrać linie prostą lub parabolę używając okna Data---Fit. Następnie wybierz czas do obliczenia paralaksy używając Data---Select Observation time. Suwak pojawi się na górze ekranu, a kiedy porusza się suwakiem pojawiają się mniejsze i większe kółka na ścieżce, które zaznaczają pozycję sylwetki planety widzianą z każdej strony (Rys.15).

Rys.15. Wybór czasu obserwacji za pomocą suwaka

Kiedy czas obserwacji jest już wybrany, możesz odczytać wszystkie informacje potrzebne używając Data---Sun, Planet, Baseline Data  wybrane w oknie wykresu, pojawi się okno Transit Analysis Ephemeris and Baseline Report ukazujące wszystkie potrzebne informacje do wyznaczenia Jednostki Astronomicznej.

Document info
Document views89
Page views92
Page last viewedThu Jan 19 07:53:44 UTC 2017
Pages26
Paragraphs456
Words6113

Comments